Fotogalerie z cest

Austrálie
Austrálie byla obývaná domorodci, kteří jsou nazýváni Austrálci nebo také Aboriginci, již více než čtyři desítky tisíc let. Svůj současný název pak odvozuje z latinského Terra Australis, což znamená „Země na jihu“. Pro Evropu tento nejmenší kontinent světa objevil v 17. století cestovatel Abel Tasman následován více než sto let poté velikým objevitelem Jamesem Cookem. První velká cesta Jana Lhotského na Nový Zéland vedla právě přes Austrálii, kde navštívil národní parky Royal nacházející se na členitém australském pobřeží a Blue Mountains, který se vyznačuje především rozlehlou buší, ze které se zvedají zlatavé pískovcové stěny.
Izrael
Jako samostatná země vznikl Izrael sice teprve v polovině dvacátého století, ale kulturní kořeny tohoto společenství sahají více než tři tisíce let do minulosti. Konzervativní židovská kultura i přísné bezpečnostní kontroly tak vytvářejí specifické podmínky pro cestování a poznávání tohoto velmi osobitého prostředí. Naše cesta na Blízký východ vedla nejdříve do Jeruzaléma, který je posvátným místem tří velkých monoteistických náboženství – křesťanství, judaismu a islámu.
Jordánsko
Jordánské království je arabskou zemí, ve které je možné objevit řadu historických, kulturních a také přírodních zajímavostí. V Jordánsku vedla naše cesta podél Mrtvého moře a okolních kaňonů, přes tradiční města a vesnice až do ohromujícího starověkého města Petra, které zde dávní Nabatejci vytesali do skal. Poté jsme pokračovali na jih do pouště nesoucí název Wadi Rum, jež je stále obývána místními beduíny, a dále na jih k Rudému moři.
Malajsie
Tato země se nachází nejen na jižní části Malajského poloostrova, ale také na severu třetího největšího ostrova světa, jímž je Borneo. Co se týče obyvatel Malajsie, málokde na světě je možné nalézt tak kulturně různorodé prostředí. Téměř všichni Malajci jsou muslimové a mezi ostatními jsou početné skupiny vyznávající buddhismus, taoismus, hinduismus, a také křesťanství. Přesevším na Borneu se pak stále daří původním animistickým tradicím. Naše cesta vedla z Thajska na jih Malajsie a poté dále na ostrov Borneo. Zde jsme podnikli noční výstup na jeho nejvyšší vrchol zvaný Gunung Kinabalu (4 095 m), abychom odtud mohli pozorovat východ slunce. Poté cesta vedla do džungle řeky Kinabatangan, kde jsme několik dní pozorovali místní divoká zvířata, jako jsou varani, zoborožci, hadi nebo orangutani.
Norsko
Země ležící na západní části Skandinávského poloostrova se vyznačuje především velmi členitým pobřežím, které je tvořeno mnohými zálivy, nad kterými se tyčí mohutné hory a strmé útesy. Právě tyto fjordy vzniklé dávným pohybem ledovců jsou tak jednou z ikon země. Naše cesta zde vedla až za severní polární kruh do místní nedotčené horské krajiny a na souostroví Lofoty, jehož obyvatelé se živí především tradičním rybolovem.
Nový Zéland
Téměř před tisíci lety osídlili Polynésané, kteří se později začali nazývat Maory, ostrovy dnešního Nového Zélandu. Dali jim název Aotearoa, což v jejich jazyce znamená „Země dlouhého bílého oblaku“. V následujícím období zde založili osobitou kmenovou kulturu, která se vyznačovala mistrným řezbářským uměním. Fotografickou a cestovatelskou vášeň Jana Lhotského tak odstartovalo právě poznávání Nového Zélandu, který procestoval doslova křížem krážem. Na Severním a Jižním ostrově strávil celkem osm měsíců, během nichž zde nejen studoval a pracoval, ale především cestoval a poznával krajinu a prostředí této neobyčejně různorodé země, kde lze nalézt řadu vulkánů, jezer, geotermálních oblastí, ale také například vysokohorské papoušky nebo žlutooké tučňáky. Po návratu uspořádal svoji první výstavu fotografických obrazů, a to právě s motivy krajiny a fauny Nového Zélandu.
Palestina
Palestinská území na Blízkém východě jsou jednou z nejchudších arabských oblastí. Kromě mnohých historických pamětihodností jsou zde patrné projevy místního konfliktu, jehož viditelným znakem je například tzv. bezpečnostní zeď, lze se zde ale také setkat s hrdými a milými místními lidmi, kteří doufají ve zlepšení situace. Naše cesta vedla z Jeruzaléma do Betléma, a dále přes Západní břeh do země sousedící na východě, jíž je Jordánsko.
Thajsko
Jihovýchodní Asie je region, kde se mísí mnoho orientálních kultur, které mají rozličné historické, etnické a náboženské kořeny. Jako takový poskytuje jedinečnou příležitost pro poznávání asijského prostředí, mentality a kultury. Jedinou zemí v regionu, která nebyla nikdy evropskou nebo jinou kolonií, byl Siam, čili dnešní Thajsko. Naše cesta, která vedla na Malajský poloostrov a dále na ostrov Borneo, tedy začala právě v nechvalně známém thajském hlavním městě Bangkoku.
Turecko
Turecko s jeho osobitou historií tvoří v dnešní době určitý most mezi evropskou a arabskou kulturou. Stát, ve kterém se mísí tradiční hodnoty islámu a západního světa tak v každém případě stojí za to navštívit. A to nejen za účelem rekreace, ale také poznávání jeho kultury a krajiny, ať už se jedná o tradiční tkaní koberců na venkově nebo nádherné travertinové kaskády vytvářející přírodní bazény v Pamukkale.

Graphic design by Jan Brychta.